Diş Cerrahisi

Diş Cerrahisi; Halk arasında gömülü(gömük) dişlerin, yani genellikle ağızda çıkamayan 20 yaş dişleri çekimi işlemi olmak üzere, kist operasyonları, ağız tümörlerinin çıkarılması-temizlenmesi operasyonlarını, implant cerrahisini, frenilektomi – vestibüloplasti – frenulum – (yani dudak, yanak ve dil gibi oluşumları sert dokuya bağlayan kas ataçmanlarının) serbestleştirilmesi operasyonlarını, eklem cerrahilerini çene cerrahisi branşı yapmaktadır.

ÇENE CERRAHI OPERASYONLARI

1- APSE VE KİST OPERASYONLARI
2- YİRMİLİK YAŞ (AKIL) DİŞİNİN ÇEKİLMESİ
3- İMPLANT TEDAVİSİ
4- DİŞ ÇEKİMİ

1- Apse ve Kist Operasyonları ( Apikal Rezeksiyon ) Apikal Rezeksiyon Operasyonunun Yapıldığı Durumlar:
Diş kökünün yapı veya şekil bozukluğu sebebiyle kanal tedavisi’nin tam yapılamaması, Kanal Tedavisi sırasında alet kırıldıysa, kırılan aletin mutlaka çıkarılması gerekiyorsa, aleti çıkarmak amacıyla, Diş üzerinde çıkarılamayan bir restorasyonun varlığı nedeniyle kanal tedavisi yapılamaması, Diş kökünde kist oluşan vakalarda, Yapılmış kanal tedavisine rağmen hastanın ağrısının devam ettiği durumlarda, Diş kökünün kemik içerisindeki 1/3 uç kısmının kırılması durumlarında.

2- Yirmi Yaş Dişleri ve Çekilmesi
Ağzımızda en son süren dişler yirmi yaş dişleridir.Genellikle yirmili yaşlarda sürdükleri için bu isimle veya akıl dişi olarak da adlandırılırlar. Bazı kişilerde de doğuştan hiç yirmi yaş dişi germi oluşmamıştır.Dolayısıyla bu kişilerde yirmi yaş dişleri hiçbir zaman sürmez. Ancak bazen bu dişler oluştukları halde sürme problemleri oluştururlar.Çenede yer olmaması veya çeşitli nedenlerle yirmi yaş dişlerini çekmek gerekebilir.

3- İmplant Tedavisi
Websitemizde yer alan İmplant tedavisi ilgili bölüm için tıklayınız.

4- Diş Cekimi
Tüm bu çabalara karşın :
-Tedavi edilemeyecek veya restorasyon yapılamayacak büyüklükte diş çürüklerinde,
-İleri Periodontal (Dişeti) rahatsızlıklarında,
-Diş köklerinde tedavi edilemeyen enfeksiyon ve apselerde,
-Ortodontik tedavi amacıyla, -Malpoze (aşırı önde veya arkada bulunarak diş sırasında yer almayan) dişlerin,
-Onarılamayacak kadar kırılmış diş ve diş köklerinin, çekimleri yapılmaktadır.