Estetik

Dent Yeşil Köşk olarak diş estetiği tasarımlarımızda Zirkonyum kullanmaktayız. Zirkonyum kaplamalar artık diş hekimliğinde metal alt yapılı porselenlere göre çok daha tercih edilmelerinin en önemli sebebi; metal alt yapılı porselenler kadar sağlam olması ama aynı zamanda metal alt yapılı porselen kaplamalara oranla çok daha fazla doku dostu ve estetik olmalarıdır.

NEDEN ZIRKONYUM ?
– Çünkü zirkonyum doku dostudur. Buda bize yapılan porseleninin ağızda kalma süresi ve kullanım rahatlığı ile ilgili çok uzun seneler öngörmemize sebep olmaktadır. Bu en önemli Sebeplerden biridir.
– Yüksek dayanıklılık Kırılma dirençleri son derece yeterli ve son derece dayanıklı porselenlerdir. Yapılan ölçüm ve testler kullanıcı grupları ve birçok süreç sonucunda dayanıklılığını çok ciddi oranlarda ispatlamışlardır.
– Tamamen doğal görünüme en yakın porselenlerdendir. Altında metal yansımasının olmamasından dolayı grimsi-mat görüntü olmamaktadır.
– Isı yalıtım güçlüdür, Bu nedenle kullandığımız metal alt yapılı porselenlere göre ısıyı dişe daha az gönderdiği için kullanım rahatlığı vardır. Hastalarımız hiçbir sorunla karşılaşmadan soğuk sıcak yiyecek içecek kullanmaktadırlar.
– Alerjik değildir bugüne kadar alerjik reaksiyon göstermesi çok nadir vakalarda rastlanmıştır.
ışık geçirgenliği nedeniyle camsı görünür ve Estetik olarak çok daha iyi bir görüntü sunar.
– Bu ve bunun gibi sebeplerden zirkonyum günümüzde kullanımı rahat ve tercih edilen estetik olarakta mükemmele yakın başarılı porselen diş çeşididir.

ZIRKONYUM AVANTAJLARI NELERDIR?
Estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür. Işık geçirgenlikleri vardır. Metal destekli porselenlerde özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak
görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz. Zirkonyum alt yapılı diş kaplamaları anti-alerjik materyallerdir.
Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselenlerde böyle bir sorun görülmez.
Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler. Zirkonyum porselenler yaklaşık 900 megapaskal dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir. Ağızda tat bozukluğuna neden olmazlar.

LAMINE PORSELEN
Lamineler (yaprak porselenler), diş estetiği sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan yaprak şeklindeki ince tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla, ve bu surette var olan estetik sorunların giderilmesiyle oluşturulan estetik/kozmetik bir tedavi şeklidir.

Bir çok durumda stabil ve dirençli yapıları, bozulmayan renkleri, pürüzsüz hatları ile lamine porselenler dişlere doğal bir güzellik, aynı zamanda doğal bir işlev kazandırırılar.
Doğal diş görünümünü birebir taklit eden lamine porselenlerle kişi kendinden emin bir şekilde gülümseyebilmektedir .
Daha çok dişlerinin görünümünden hoşnut olmayan hastalarda uygulanan, dişlerin sadece ön yüzeylerinden minimum düzeyde madde kaldırmak suretiyle, dişin ön yüzeyine yapıştırılarak (çok ince kalınlıkta yaprak porselen) dişteki istenen görüntü ve rengin sağlanmasında kullanılan estetik bir yöntemdir. Bu yaprak porselenler yaklaşık 0,3,- 0,5 mm kalınlıkta, istenen boy ve formlarda olup, özel bir yapıştırıcı sayesinde dişlerin ön yüzeyinden minimum düzeyde kaldırılan üst tabakanın yerine yapıştırılır.
Bu yöntemin klasik bildiğimiz porselen kronlardan en önemli farkı, yaprak porselende dişten çok az miktarda mine dokusu kaldırılarak yapılmasıdır ki, bu yönü ile yapılan en koruyucu tedavi şeklidir. Mine dokusunu oldukça koruyarak yapılan bu uygulamada, sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle kazandıran yöntem sonucunda hastalar daha rahat ve estetik gülümseme elde ederler. Bu laminate Veneer (Yaprak porselenlerin) diğer en önemli özelliği de metal içermemesi ve yarı geçirgen yapıları sayesinde ışık geçirgenliği söz konusu olduğundan dişlerin gerçek dişlerden ayırt edilmeden, doğal bir görüntü elde edilmesidir.
Tedavi oldukça kısa ve basittir, kişi tedaviden sonra günlük yaşamına devam edebilir. Uygulama sürecinin ilk basamağı kişiden ölçü alınmasıdır. Alınan ölçüye göre laboratuarda örnek model çalışması yapılır. Bu sayede hastalar dişleri henüz kesilmeden önce bitiş aşamasını model üzerinde görmektedirler. Sonrasında, ağrısız bir işlem ile dişlerin ön yüzeylerinden minimum şekilde mine dokusu kaldırılarak, yerlerine yaprak porselenler hazırlanana kadar geçici veneerler yapıştırılır ki dişler bu süreçte dış etkenlerden etkilenmesin.
Daha sonra son ölçüye göre hazırlanan laminate Veneer (Yaprak porselen), hastanın dişlerinin ön yüzeylerine özel bir teknik ile ve yapıştırıcı resin diye adlandırılan materyal yardımı ile dişlere yapıştırılır. Bu yapıştırma şekli, dişin ön yüzü ile yaprak porselenin arka yüzüne özel yapıştırıcı sürülür ve bu sayede işlem tamamlandığında diş ile kaynaşan bir laminate elde edilir. Yapıştırma işlemi bittiğinde yaprak porselenleri dişten ayırmak mümkün değildir. Bu yönü ile kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır.

FULL SERAMIK KAPLAMALAR (EMPRESS)
Empress, yani preslenmiş full seramik kaplamalar, çeşitli vakalarda yaprak porselenler diye adlandırılan laminlere alternatif olarak yapılan, laminelerden farklı olarak dişten daha fazla ve dişin her yüzeyinden aşındırma yapılarak, dişlerin yüzeylerine yine adeziv sistemlerle (dişle bütünleşecek şekilde) yapıştırıldığı estetik kaplama yöntemidir.

Empress Kuron Kaplama hangi dişlere yapılabilir?
• Estetik kaygıların ön planda olduğu ön kesici ve küçük azı dişlerine yönelik EN UYGUN kuron kaplama çözümü Empress’tir.
• Renklenmiş dişler; Tetrasikline, florozise, devitalizasyona veya yaşa bağlı renklenmeler
• Beyazlatma ile sonuç alınamayan kanal tedavisi görmüş dişler
• Diastemalı dişler (aralıklı dişler)
• Malforme dişler (formu bozuk dişler)
• Mine defektleri olan dişler (mine hipoplazisi gibi)
• Malpoze dişler (pozisyonu hatalı dişler)
• Çok sayıda restorasyonu olan dişlerde estetik düzenleme gerekliliği
• Atrisyona, erozyona veya abrazyona uğramış dişlerde (aşınmış dişler)uygulanabilmektedir.

EMPRESS KURON KAPLAMALARIN AVANTAJLARI
• Renk kontrolü ile doğal bir görüntü sağlanır.
• Estetik kalitesi daha yüksektir ( Rengini ve yüzey yapısını kontrol etme imkanı vardır, doğal floresans özelliğe sahiptir.)
• Asitlenmiş porselenin mine yüzeyine olan bağlantısı diğer sistemlerden daha kuvvetlidir.
• İyi cilalanmış porselen yüzeyi diğer sistemlere oranla daha az dental plak birikimi sağlar, bu sebeple periodontal sağlık açısından daha iyidir.
• Abrazyona ve aşınmaya dayanıklıdır.
• Sıvı absorbsiyonu diğer materyallerden daha düşüktür.
• Dişlerde de diğer organlarımız gibi yaşla birlikte renk ve form değişikliği meydana gelmektedir.Burun ucu ve çene ucu arasındaki mesafe (dikey boyut) azalır, dişler aşınır ve renkleri giderek koyulaşır ve canlılığını kaybeder.

Özellikle porselen Empress Kuron yöntemi ile dikey boyutu arttırıp, dişlerin formunu ve rengini değiştirerek çok daha genç bir gülüşe kavuşmak mümkündür.