Ortodonti

En genel tanımıyla, alt – üst çeneler ile diş çapraşıklıklarının giderilmesi için uğraşan diş hekimliği dalına ortodonti denir.

Yer darlığı sebebiyle meydana gelen basitten daha komplikeye diş çapraşıklıkları, büyüme ve gelişim eksiklikleri, doğumsal anomaliler, dişlerle çeneler arasındaki bozuk ilişkiler, sonradan ortaya çıkan diş dizisi bozuklukları ve diğer tüm genel diş-çene anomalilerinin düzeltilmesi gibi başlıklar ortodontinin konularını oluşturur.

Eğer çapraşık ve kötü konumlanmış dişleriniz varsa, Bu dişlerin temizliğinin görece zor olması itibariyle periodontal (diş eti) hastalıklara yakalanma ve diş çürükleri nedeniyle dişlerinizi erken kaybetme riskiniz artar.

Bozukluğa neden olan dişler çene kaslarınızda daha çok baskıya neden olarak Temporomandibular eklem bozuklukları ve sonuç olarak baş; sırt ve omuz ağrılarına neden olur. Dişleriniz dış görünüşünüzü olumsuz etkiler ve bu durum estetik ve psikolojik açıdan sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Ortodonti bozuklukları ağız kokusu problemi doğurur.

Yukarıda saydığımız tüm bu nedenlerden ötürü ortodonti ve ortodontik tedavi, size daha sıhhatli bir ağız ile daha etkileyici bir görünüşe sahip olma olanağı sunar ve bu bakımdan oldukça önemlidir.

NİYE ORTODONTİK TEDAVI YAPTIRMALIYIM ?

Çoğu insanda sıklaşmış veya yamuk dişler vardır. Ortodontik tedavi bu dişleri düzeltir veya daha iyi bir yere taşır. Bu sadece görsel bir işlem olmayıp dişlerin kapanmasını düzeltmekle birlikte temizlenmelerini de kolaylaştırır. Bazı hastalarda üst ön dişler ileri çıkarak eşit olmayan bir görüntü oluşturur. Bu dişler büyük ihtimalle hasar görecekleri gibi ortodontik tedavi bunları yerlerine kaydırabilir. Diğerlerinde ise üst ve alt çene düzgün kapanmayarak kapanma bozukluklarına neden olur. Ortodontik tedavi bu iki durumu da düzeltebilir. Dişler düzgün kapanmadığında, çene kaslarına baskı yaparak çene ve eklem sorunları ve bazı durumlarda da baş ağrısı yapar. Ortodontik tedavi ısırışınızı düzelterek baskıyı azaltır.

KAÇ YAŞLARINDA ORTODONTİK TEDAVİ YAPTIRMALIYIM ?

Ortodontik tedavi en iyi çocuklarda başarılı olmasına rağmen, gün geçtikçe yetişkinler de ortodontik tedaviden yararlanmaktadır. Yaş, düzgün sayıda diş sahibi olmaktan daha önemsizdir. Çocuklarda, tedaviye başlamadan önce yeterince diş çıkmasını beklemek gerekli olabilir.

ORTODONTİK TEDAVİYİ KİM UYGULAYABİLİR ?

Bu uzman doktora ortodontist denir ve bu tedaviyi bu konuda uzmanlık yapmış bir ortodontistin uygulaması daha doğrudur.

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL YAPILIR ?

En önemli şey komple bir muayenedir. Bu muayene genelde dişlere bakılmasını , röntgen çekilmesini ve dişlerinizin kalıbının çıkarılmasını içerir. Daha sonra ortodontistiniz yapılacak olan tedaviyi sizinle paylaşır. Tedaviye başlama kararı alırsanız ve yeterince kalıcı dişiniz varsa tedavi hemen başlayabilir.

YER AÇMAK İÇİN DİŞ ÇEKİLMESİ GEREKECEK Mİ ?

Ağzınızda bütün kalıcı dişleriniz için yeterince yer olmayabilir, bu yüzden bir kaç dişin çekilmesi gerekebilir. Eğer durum böyleyse diş hekiminiz bunu sizinle paylaşacaktır. Bazen başka tedaviler kullanılarak da ağızda yer açılabilir.
Ortodontik Tedavi Nasıl Gerçekleşir? Ortodontik tedavi çoğu insanın braket diye bildiği aletlerle yapılır.

TEDAVİ SÜRECİ NE KADAR SÜRECEK?

Tedavinin uzunluğu problemin ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır ve birkaç aydan 2.5 yıla kadar uzayabilir. Çoğu insanın tedavisi 1-2 yıl sürer.

DİŞLER DOĞRU POZİSYONA GELDİĞİNDE NE OLACAK ?

Tedavi bittiğinde dişlerin bir süre yerlerinde tutulmaları gerekir. Bu süre koruma süresidir ve sabitleyici (retainer) denilen aletlerle dişler yerlerinde tutulurlar. Sabitleyiciler dişin çevresindeki dişeti ve kemik yerine oturana kadar dişi tutarlar. Probleme bağlı olarak retainerlar sabit veya çıkarılabilir olurlar.

Ortodontik Tedavi Acı Verir Mi? Bütün apareyler ilk başta garip gelir ve belli bir rahatsızlık verirler. Eğer bu problemler geçmezse ortodontistiniz gerekli ayarlamaları yaparak yardımcı olabilir. Ayarlama sonrası dişler genelde rahatsızlık verir ama bu kısa sürede geçer.

Ortodontik Apareyler Dişime Zarar Verir Mi? Dişleriniz tedavi sonrası iyi bakım görmezlerse hasar görebilirler. Aletler kendileri hasar vermemekle birlikte zayıf temizleme ve şekerli içecekler kalıcı hasar bırakır. Braketler ve tellerin arasına yiyecek kaçtığından plak oluşumu normalden daha hızlıdır. Bu yüzden dişlerin ve aletlerin iyice temizlenmeleri gerekir.

ORTODONTİK TEDAVİ İÇİN NE YAPMAM LAZIM ?

İlk yapmanız gereken diş hekiminize gidip tavsiye almaktır. Diş hekiminiz tedaviye ihtiyacınız varsa gerekli ayarlamaları yapacaktır.

BRAKET VE DİŞLERİMİN BAKIMI NASIL OLACAK ?

Ortodontik tedavi devam ederken diş muayenesi çok önemlidir. Aynı zamanda dişlerinize ekstra özen göstermeniz gerekmektedir: 1 Dişlerinizi hergün temizleyin. Ortodontik aletler hassaslardır ve kırmamak için dikkatli temizlemeniz gerekmektedir. Diş hekiminiz size kullandığınız alete özel temizleme şekilleri gösterebilir. 2 Şekerli yiyecek ve içecek tüketimini azaltın. Aynı zamanda sert ve yapışkan yiyecekler narin ortodontik aletlere hasar verebilir. 3 Günde dişinizi 2 defa fluoridli diş macunuyla fırçalayın, gerekirse ağız gargarası da kullanabilirsiniz.