Pedodonti

Pedodonti ( Çocuk Diş Sağlığı ), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin sorunların giderilmesini amaçlar.Çocuk dişhekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Dişhekimliği Uygulamaları denir.Koruyucu dişhekimliği uygulamaları arasında yüzeyel flor ve fissür örtücü işlemleri de yer almaktadır.

UYGULANAN TEDAVILER:

TOPIKAL (YÜZEYEL) FLOR UYGULAMASI: Flor, diş minesini asit atakları sırasında korur ve diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu koruyucu uygulama, çocukların seveceği meyveli (çilekli, muzlu vb) jellerle dişhekimleri tarafından yapılmaktadır.

FISSÜR ÖRTÜCÜ: Fissur örtücü, daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerinde yer alan derin ve çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatarak diş yüzeyinde düz bir alan oluşturan, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen florürlü akışkan dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları uygulayan hekim tarafından 6 ayda bir kontrol edilmektedir.

DIŞ ÇÜRÜĞÜ TEDAVISI: Süt dişlerinde tedavi edilmeyen çürükler, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu sebepten dolayı süt dişlerindeki çürükler, “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çapraşıklığına ve çene gelişiminde bozukluğa yol açabilir. Süt dişlerinde çürük varsa dolgu ile, enfeksiyon varsa kanal tedavisi yapılarak tedavi edilmelidir. Ancak Süt dişindeki enfeksiyon çok ilerlemişse, çocuğun sağlığını ve daimi dişlerini etkiliyorsa dişin çekimi yapılmaktadır.

YER TUTUCU: Herhangi bir sebepten dolayı kaybedilmiş süt dişlerinin ağız içindeki yerlerini korumak için yapılan sabit veya hareketli apareylerdir. Bu apareyler yardımıyla, çekilen süt dişi boşluğunun diğer dişler tarafından kapatılması önlenir ve daimi diş dizisindeki oluşacak çapraşıklık riski azaltılmış olur.

DIŞ YARALANMALARI (TRAVMA): Çocuklarda diş çürüğünden sonra karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi de süt ve daimi diş yaralanmalarıdır. Hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi ve bölgesi, travmanın ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak tedavi prosedürü uygulanır.